Norwegia też potrafi ugryźć.

Autorką książki jest, ukrywająca się pod pseudonimem Janina Laxness, malarka, która ukończyła w latach 80. Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej prace wystawiane były w wielu galeriach Europy i Ameryki Północnej. Teraz stara się zobrazować słowami kraj, w którym zamieszkała.

Janina Laxness przybliża nam realia życia w Norwegii. Z ogromnym przymrużeniem oka opisuje relacje międzyludzkie oraz losy emigrantów, którzy niekiedy za wszelką cenę próbują wtopić się w norweską nację. Czasami są to historie dramatyczne, opowiadające o przymusowej emigracji za chlebem oraz lepszymi warunkami bytowymi.

Autorka chce pokazać czytelnikom jak błędnym myśleniem, jest postrzeganie Norwegii jako kraju obfitości. Podaje w niej przykłady Polaków wykorzystujących rodaków, sprzątaczek pracujących za minimum i mieszkających w piwnicach, czy też budowlańców wykonujących wszystkie możliwe prace.

Mimo poruszonego trudnego tematu ekspatriacji, poczucie humoru autorki pozwala czytelnikowi na łagodniejszy odbiór „Kłów Norwegii”.352x500

„Kły Norwegii”

Janina Laxness

Wydawnictwo: Papierowy Motyl

Źródło: lubimyczytac.pl