10 nietypowych faktów o Norwegii, czyli o przyjaźni z Anglią, umieraniu w Longbyearbyen i bilionach z ropy naftowej.

10. W miasteczku Longyearbyen, umieranie jest… nielegalne. Wszystko dlatego, że jedyny geirangerfjord-287070_1280cmentarz w mieście przestał przyjmować nowych nieboszczyków, gdyż odkrył, że ziemia pokryta zmarzliną chroni ciała przed rozkładem.

9. Względna liczba osób mówiących po angielsku jest wyższa w Norwegii niż w Kanadzie.

8. Mieszkańcy Oslo co roku przekazują pieniądze na choinkę na Trafalgar Square w Londynie, w podziękowaniu Londyńczykom za współpracę podczas II Wojny Światowej.

7. Norwegia uzyskuje 98-99% energii elektrycznej z hydroelektrowni, to więcej niż jakikolwiek inny kraj.

6.  Sterylizacja oraz kastracja psów jest w Norwegii nielegalna. Możliwa jest jedynie w obliczu zagrożenia życia zwierzaka.

5.  Norwegia posiada wyspę-więzienie, na której ochrona więzienna jest ograniczona do minimum, a więźniowie mogą robić prawie wszystko. Kryminaliści będący na wyspie mają na koncie najcięższe przewinienia. Jednakże, recydywa w Norwegii jest na najniższym poziomie w Europie.

4. Norwegia ma bardzo restrykcyjne zasady co do reklamowania przez firmy ekologicznych aut. Jak mówią ironicznie Norwegowie: „samochody ekologiczne nie mogą zrobić niczego dobrego dla środowiska, oprócz mniejszego szkodzenia niż zwykłe auta”.

3. W 1251 roku, Król Anglii Henryk III dostał w prezencie od Króla Norwegii niedźwiedzia polarnego. Trzymał go w Tower Of London na długim łańcuchu, tak by miś mógł swobodnie pływać w Tamizie.

2. Nazwy łóżek i szafek szwedzkiej IKEI pochodzą od miejsc w Norwegii.

1. Norwegia ma największy na świecie fundusz, na którego wpłaca pieniądze ze sprzedaży ropy. Jest wart bilion dolarów.