Cybernetyczny atak na firmy w Norwegii

W Norwegii doszło do ponad 50 ataków cybernetycznych na firmy z sektora paliwowego i energetycznego. Służby państwowe notyfikowały 300 firm z branży o możliwym zagrożeniu.

Według komunikatu Norwegian National Security Authority (NSM) do 26 sierpnia bieżącego roku ujawniono co najmniej 50 prób uzyskania dostępu do chronionych danych, należących do firm z sektora paliwowego i energetycznego. Norweska agencja ostrzegła o możliwym zagrożeniu 300 przedsiębiorstw z branży, w celu sprawdzenia, czy zostały one zaatakowane. Przedsiębiorstwa, które utraciły dane w wyniku działań hakerów mogą otrzymać pomoc od służb państwowych.
Oprogramowanie wykorzystywane do prowadzenia ataków było najczęściej rozpowszechniane w załącznikach do wiadomości e-mail i po ich otwarciu było instalowane na komputerach należących do zagrożonych firm. W komunikacie NSM przypomniano w tym kontekście o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w zakresie korzystania z systemów informatycznych.
Jak pisze The Local, do zaatakowanych firm należał także znany norweski koncern Statoil. Wcześniej służby państwowe miały otrzymać ostrzeżenie o zagrożeniu ze źródeł określanych jako „międzynarodowe”.