Nieturystyczny przewodnik po Norwegii

Największe PKB per capita, najwyższa na świecie jakość życia i ponad 75 procent szczęśliwych obywateli. Do tego dobre szkoły, piękne fiordy i czyste powietrze. Co to za kraj? Oczywiście Norwegia.

Pewnie wielu z nas zna mniej więcej norweską kulturę – potrafi wymienić nazwiska takie jak Ibsen czy Munch, przeczytało przynajmniej jeden norweski kryminał, a najtwardsi słuchają norweskiego black metalu. Pomimo tego kraj ten wciąż pozostaje dla nas egzotyczny.

Norge

Autorzy przewodnika szczerze przyznają, że nie wiedzieli wiele więcej. Dlatego postanowili pojechać do Norwegii i sprawdzić, jaka jest naprawdę – a nie w rankingach.

Książka  Norwegia. Przewodnik nieturystyczny pokazuje „najlepszy kraj na świecie“ z perspektywy własnej oraz samych Norwegów. Pod dyskusję poddane zostają norweskie marzenie o utopii, dążenie do dobrobytu, tożsamość kulturową, odcięcie od Europy i jej fundamentalizmu rynkowego. Autorzy próbują zdiagnozować kondycję tej dość homogenicznej, praktycznie  samowystarczalnej „wyspy”.

W Przewodniku oprócz tekstów o Norwegii zamieszczone zostały także tłumaczenia wybranych fragmentów literatury. Ta, choć z pozoru zwrócona ku wnętrzu, mroczna i pesymistyczna, nie rezygnuje z komentowania rzeczywistości społecznej, humoru ani ironii. Norweskie tytuły, które zamieszczamy w Przewodniku to fragmenty większych całości, wyraźnie zaangażowanych społecznie.

Wśród pisarzy, których teksty zostały umieszczone w przewodniku, są Dag Solstad, Thomas Hylland Eriksen, Alexander Aarvik, Johan Harstad, Roy Jacobsen, Nina Lykke, Christer Mjåset, Nina Witoszek.

Źródło: Krytyka Polityczna