Skazany lider norweskiego black metalowego zespołu

Odbył się proces lidera zespołu Burzum, Norwega Varga Vikernesa, który został oskarżony o „podżeganie do nienawiści rasowej” oraz „zachwalanie zbrodni wojennych” w Internecie.

Varg Vikernes trafił do sądu z powodu swoich radykalnych poglądów, które prezentował na swoim blogu. Jak donosi serwis The Local, został on osądzony i uznany za winnego stawianych mu zarzutów. Warunkowo zawieszono mu wymierzenie kary sześciu miesięcy pozbawienia wolności oraz zobligowano go do zapłacenia 8 tysięcy euro. Vikernes utrzymywał, że to nie on był autorem bloga, a wpisy publikował ktoś inny. Te argumenty nie przekonały jednak sędziego.

DiabełW ubiegłym roku, oskarżono go natomiast o planowanie masakry, mającej przyćmić „dokonania” Breivika. Został wówczas brutalnie aresztowany. Ostatecznie, nie udało się udowodnić, że Vikernes był związany w jakikolwiek sposób z grupami terrorystycznymi, ani że planował samodzielnie dokonać wspomnianej masakry.

W 1994 roku Varg Vikernes został skazany na 21 lat więzienia za zabójstwo lidera norweskiej grupy Mayhem, Oysteina „Euronymousa” Aarsetha. 24 maja 2009 roku został warunkowo zwolniony z więzienia, po odbyciu 16 lat kary.

Źródło: Teraz Rock