RANKING ŚWIATOWEGO DOBROSTANU

Ranking na temat pozycji państw w światowym dobrostanie corocznie organizowany jest przez Legum Institute już od 2000 roku. Analiza krajów przeprowadzana jest nie tylko na podstawie PKB, ale również zmiennych gospodarczych takich jak: kapitał społeczny, bezpieczeństwo, wolność osobista, gospodarka, opieka zdrowotna, edukacja, stabilność państwowości oraz stymulanty przedsiębiorczości.

graph-163509_640

Numer jeden na liście w tegorocznym rankingu zajęła Norwegia, jednak nie jest to jej pierwsze wyróżnienie. Kraj ten zajmuje tą pozycję niezmiennie od sześciu lat! Królestwo Fiordów specjalizuje się przede wszystkim w kapitale społecznym, w którym zawsze zajmuje najwyższą lokatę. Jednak pozostałe kategorie, w których Norwegia została oceniania zawsze plasują się w czołówce, czyniąc ten kraj celem, do którego dążą pozostali rywale.

Porównując poszczególne państwa, Polska zajęła pozycję numer 31. Jest to pewien sukces, ponieważ nastąpił przeskok o trzy oczka w górę w porównaniu z rokiem poprzednim. Analitycy najlepiej ocenili bezpieczeństwo, które zajęło na tle innych krajów miejsce 24.

Największy spadek odnotowała Rosja, spadając w dół, aż o 8 pozycji, zajmując tym samym 68 miejsce w rankingu.