Odszkodowanie za równouprawnienie

Norwegia szczyci się byciem jednym z najbardziej egalitarnych państw. Jednak Stany Zjednoczone oskarżyły ten kraj o dyskryminację pod kątem gender. Zgodnie z orzeczeniem sądu federalnego, państwo musi wypłacić odszkodowanie w wysokości kilku milionów złotych za popełnienie przestępstwa.

Ellen Ewald

http://www.startribune.com/

Polegało ono na wypłacaniu pensji kobiecie ze stanu Minessota znacznie mniejszej niż jej koledze z pracy. Teraz rząd norweski zobowiązany jest zapłacić Ellen Ewald rekompensatę w wysokości około 1,26 milionów NOK. Kwota ta podwoi jej stratę, a dodatkowo otrzyma jeszcze 100 tysięcy USD za przeżyty stres związany z walką o równouprawnienie w pracy.

Ponadto, norweski rząd otrzymał także nakaz zapłaty 1000 USD do urzędu skarbowego w Minnesocie za naruszenie godności praw człowieka oraz za pokrycie kosztów sądowych byłej pracownicy.

Różnica pensji pomiędzy dwoma pracownikami wynosiła aż 40%, natomiast praca obydwojga ludzi nie różniła się praktycznie niczym. Ewald aktualnie pracuje w przedsiębiorstwie, która pomaga młodym, norweskim firmom rozwinąć skrzydła. Sama Ellen uważa, że dzięki jej przykładowi więcej kobiet powinno ubiegać się o równouprawnienia i konsekwentnie dążyć do celu, a przede wszystkim nie obawiać się walczyć o swoje.