Norweskie pieniądze w szwajcarskich bankach

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych opublikowało w niedzielę raport, stanowiący podsumowanie wartości wszystkich pieniędzy, jakie osoby prywatne z różnych państw przechowują na kontach szwajcarskich.

Opublikowane dane wskazują, że 115 klientów powiązanych z Norwegią łącznie mają ukrytych w szwajcarskich bankach aż 460 milionów dolarów. Ponadto, klienci Ci łącznie posiadają 314 odrębnych kont, które prawdopodobnie mają za zadanie stanowić „ucieczkę” przed norweskim rządem, a w szczególności przez podatkami. 45% z tych osób posiadało norweskie obywatelstwo lub paszport.

calculator

Co ciekawe, 300mln$ z łącznej norweskiej puli należą do jednej osoby. Tajemniczego i bardzo bogatego Norwega nie było wśród 61 wybitnych postaci wymienionych w raporcie, takich jak polityków czy biznesmenów.

Specjaliści oceniają, że Norwegia i tak pod względem „oszustw bankowych” jest daleko w tyle za innymi krajami w Europie Zachodniej. Jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę państwo, którego jedną z cenniejszych wartości jest ropa naftowa, a także liczne grono morskich miliarderów.

Norweski rząd po analizie raportu zamierza sprawdzić ile spośród wymienionych osób łamie prawo. Raport został stworzony na podstawie danych zebranych do roku 2007, które zostały wykradzione i udostępnione, dzięki czemu stanowią największy w historii wyciek bankowych informacji.