Norwegia liderem

Według raportu przedstawionego przez agencję Reuters norweskie firmy przodują w sprzedaży gazu na unijnym rynku Europy Zachodniej. W pierwszym kwartale bieżącego roku Norwegia sprzedała 29,2 mld m3 gazu, a Gazoprom, będący dotychczasowym liderem, tylko 20,29 mld m3.

599987_72438734

Podobna sytuacja miała ostatni raz miejsce w 2012 roku, ale wtedy przewaga nad rosyjskim gigantem nie utrzymała się nawet przez jeden kwartał. Pod koniec ubiegłego roku Norwegowie znowu wysunęli się na prowadzenie. Dodatkowo ceny gazu oferowanego przez Norwegów na kontraktachdługoterminowych są znacznie niższe. Kraje unijne kupując gaz od Skandynawów zmniejszają swoją zależność od rosyjskiego paliwa. Udział Gazpromu w dostawach gazu do Europy spadł z 23 % do 42%, a Norwegów wzrósł z 34% do 38% w porównaniu do roku 2014.

Pomimo że Rosjanie mają w Norwegach poważnych konkurentów na rynku Europy Zachodniej, nadal są głównym dostawcą gazu dla całej Unii Europejskiej. Państwa UE z część środkowej Europy pozostają wciąż zależni od Rosjan.