Koniec gotówki w Skandynawii

Narodowy Bank Finlandii prognozuje, że za 15 lat gotówka przestanie być środkiem płatniczym w całej Skandynawii. Póki co, istnieje jeszcze spory popyt na transakcje tradycyjne, pomimo popularności i mody na coraz to nowsze środki przekazu pieniędzy. Wiele osób teraz traktuje gotówkę jako bezpieczną rezerwę pieniędzy, po które w każdym momencie możemy sięgnąć. Państwa Skandynawskie są liderami w zakresie obrotu bezgotówkowego. Ich społeczeństwo używa kart debetowych i kredytowych właściwie codziennie. W Norwegii, w roku 2014 aż o 6% wzrosła liczba transakcji bezgotówkowych.

atm-232055_640

Rosnąca liczba osób używających transakcji bezgotówkowych spowodowała bezużyteczność produkcji banknotów i monet. Szwecja już zleciła do końca roku 2016 wyprodukowanie wszelkich usług menniczych. Skandynawskie rządy chciałyby jak najszybciej uczynić państwa bezgotówkowymi.

Nie jest to jednak takie proste. Według badań, dwie trzecie społeczeństwa wciąż uważa posiadanie gotówki jako prawo każdego człowieka. Mowa jest także o „gotówkach” do ręki jako łatwym i szybkim sposobie otrzymania pieniędzy.