Fiński „Fortum” sprzedaje aktywa

Fiński koncern energetyczny na bieżąco zajmuje się produkcją energii elektrycznej, lecz coraz częściej dochodzi do transakcji w sprzedaży aktywów. W ubiegłym roku doszło do sprzedaży z zakresu dystrybucji energii elektrycznej aktyw w Finlandii oraz Norwegii.

Nabywcą fińskich sieci została firma Suomi Power Networks, zaś z Norwegii swoje usługi zaoferowało przedsiębiorstwo Hafslund Group. Jest ono notowane na giełdzie w Oslo. Fortum sprzedał aktywa o wartości ponad 2,55 mld euro, co świadczy o wysokim wkładzie i znaczeniu porozumienia wszystkich państw grup energetycznych.

power-line-201187_640

Zarząd główny Fortum podkreślił, że działalność w systemie regulowanym nie daje pełnej możliwości optymalizacji projektów. Dał tym samym do zrozumienia, że warto jest jednoczyć państwa i szukać wspólnych rozwiązań niż ciągle rywalizować.

Następnym krokiem dojścia do porozumienia jest handel ze szwedzkimi przedsiębiorstwami, w których wartość transakcji może być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku fińskich czy norweskich firm.