Co przyciąga polaków do Norwegii?

Norwegia jest znana z pięknych zórz polarnych, majestatycznych fiordów, reniferów i zimowych, górskich kurortów. Z drugiej strony pensje w Kraju Wikingów należą do najwyższych na świecie. Co tak naprawdę przyciąga imigrantów do Norwegii?

Dla Polaków najistotniejszy jest rok 2004, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, dzięki czemu możemy swobodnie przemieszczać się i pracować w różnych miejscach. To wówczas zaczęła się masowa emigracja.

Do Norwegii przeprowadza się również wielu Szwedów. Dzieje się tak, ponieważ różnice między tymi krajami są niewielkie oraz języki są bardzo do siebie podobne.

Istotną rolę odgrywa wzrost liczby ludności. Z krajów, w których notuje się duży przyrost naturalny, emigruje więcej ludzi. Innymi ważnymi czynnikami są wojny czy też katastrofy naturalne.

Najważniejszy pozostaje jednak aspekt ekonomiczny. Możliwość znalezienia dobrej pracy za granicą jest najczęstszym powodem emigracji. Gdyby w Polsce bezrobocie było na niskim poziomie, to zapewne nie wyjeżdżalibyśmy do Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Także wysokość dochodów jest ważna przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe. Im mniej można zrobić w kraju ojczystym, tym większe prawdopodobieństwo, że więcej osób zdecyduje się na emigrację.