Były premier Norwegii: Norweżki cenniejsze niż gaz, czy ropa!

Polska i Norwegia razem walczą przeciwko dyskryminacji kobiet. Jako pierwszy zostanie zrealizowany projekt powstały dzięki funduszom norweskim – przeciwdziałanie dyskryminacji na terenie województwa.

summerfield-336672_640Inauguracja tego projektu miała miejsce 16 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jako pierwszy zabrał głos Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Karsten Klepsvik: . „Równość płci jest bardzo ważna, bez niej, żaden kraj nie będzie rozwijał się prawidłowo. Norwegia również miała problem równości płci, jednakże dzięki podjętym działaniom udało się go zminimalizować. Musimy mieć na uwadze, że wciąż przed oboma państwami są zadania do wykonania, aby żadna z płci we własnym kraju nie czuła się dyskryminowana.”. Warto wspomnieć też, że były premier Norwegii – Jens Stoltenberg – oświadczył, że „znaczniej istotniejsze niż gaz i ropa, są Norweżki codziennie chodzące do pracy”.

W Norwegii ponad trzy czwarte kobiet jest aktywnych zawodowo. Dla porównania w Polsce to nieco poniżej 50%. Różnica między aktywnością zawodową kobiet i mężczyzn w Norwegii wynosi 6 pkt proc., natomiast w Polsce 16 pkt proc.