Zeznanie podatkowe za 2016 rok

Każdy, kto mieszkał i pracował w 2016 roku w Norwegii ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego, w którym wykaże swoje dochody. Jeżeli podatnik nie złoży stosownego dokumentu, Urząd Podatkowy (Skatteetaten) nalicza podatek według własnej dokumentacji. Bardzo często podatek wyliczony przez urząd jest znacznie wyższy od niezbędnego minimum. Wiele osób płaci zbyt wysokie podatki, ponieważ w odpowiednim czasie nie składa do urzędu stosownej dokumentacji.

Pamiętaj, że do 30.04 masz czas na złożenie zeznania. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, zeznanie podatkowe musisz złożyć do 31.05.2017 roku.

Jakie ulgi podatkowe mi przysługują?

Polacy, którzy pracują w Norwegii lub prowadzą tam działalność mają prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Jeśli pracujesz w Norwegii na etacie nie dłużej niż 2 lata, możesz odliczyć 10% podatku od dochodu z tytułu zatrudnienia. Osoby, które odwiedzają regularnie w ciągu roku współmałżonka i dzieci w Polsce, mogą ubiegać się o status Pendler. Nawet osoby samotne, po spełnieniu określonych wymogów, mogą starać się o tego rodzaju ulgę podatkową. Ci, którzy mieszkają na stałe w Norwegii mogą odliczyć m.in. kwotę wolną od podatku, koszty dojazdów do pracy, koszty przedszkola czy świetlicy w zeznaniu zwykłym. Warto pamiętać, że każdy może skorzystać z dodatku, jakim jest druga klasa podatkowa przy każdym rodzaju rozliczenia.

Kompletowanie dokumentów do zeznania rocznego

Jeśli wiesz już, jakie ulgi podatkowe w danym roku rozliczeniowym Ci przysługują, zacznij jak najszybciej kompletować odpowiednie dokumenty.  Niestety, czas oczekiwania na wydanie niektórych wymaganych dokumentów może się bardzo często wydłużyć nawet do kilku tygodni. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie skompletować wszystkich dokumentów na czas, lepiej od razu poproś Urząd o przedłużenie terminu na dostarczenie załączników. Wniosek należy złożyć przez Altinn.no w języku norweskim lub angielskim. 

Składanie zeznania rocznego na altinn.no

Pamiętaj, żeby sprawdzić odpowiednie wcześniej czy posiadasz aktywne kody MinID i prawidłowe hasło do zalogowania. Jeśli nie masz kodów lub są one nieaktywne, należy zamówić nowe kody MinID.  Czas oczekiwania na zrealizowanie zamówienia to około 7 dni. Nowe kody MinID przychodzą na adres zamieszkania zgłoszony do urzędu.  W przypadku błędnego hasła, należy zresetować konto. Hasło i kody MinID są niezbędne do zalogowania się na altinn.no. Bez dostępu do konta, nie będziesz mógł złożyć elektronicznego zeznania podatkowego.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, a my pomożemy Ci uzyskać maksymalny zwrot podatku!